Információk a whiskyrõl

 

Hogyan kóstolj?

Azért van értelme arról írni, hogy hogyan érdemes kóstolni, mert ha valaki jól csinálja, több élményben lesz része, hiszen több illatot és ízt fog érezni, mint az, aki "csak úgy megissza" a whiskyjét.

Tehát pohár és whisky elő. Tölts ki egy 2-3 cl-es adagot. Tartsd a poharat a fény felé, hogy lássd az ital színét. Az arany, a réz és a borostyán színei keverednek általában. Dönts meg a poharat és forgassd körbe benne a whiskyt. Ekkor olajos jellegű cseppek jelennek meg a pohár falán. A kisebbek a magasabb alkoholfokra, a lassabban lecsurgók a párlat magas minőségére utalnak. Szagolj bele a pohárba. Próbálkozz közelebbről - távolabbról - féloldalasan - épp csak húzd el a poharat az orrod alatt…ahogy tetszik, többféle képpen, mert így tud kibontakozni az összes illat. Vegyél a szádba egy kortyot. Ne sokat! Járassd körbe néhányszor, ízlelgessd, hiszen a különböző ízek a nyelv más-más pontjain érezhetőek. A angol nyelvben erre a "chewing" szót használják, szóval rágd meg azt a kortyot, majd 10-15 másodperc után nyeld le. Ekkor jön az utóíz, a lecsengés, ami változó hosszúságú, és még itt is előbukkanhatnak új ízek. Az első korty után szerintem tegyél a whiskyhez pár csepp lágy vizet (én szénsavmentes Jana ásványvizet szoktam). Az alkoholtartalomtól függően, egy 40%-oshoz tényleg csak pár csepp, egy 55-60%-os whiskybe viszont akár egy teáskanálnyi is mehet. Ez segít kibontakozni az aromáknak; az angolban erre az "open up" - felnyílik, kinyílik fifejezést használják. Van a dolognak kémiai magyarázata is, de most ebbe nem mennék bele.
Jöhet a következő szaglászás, majd egy újabb korty, míg ki nem ürül a pohár.

Sláinte! Vagyis egészségedre!

Milyen pohárból?

Létezik speciális whisky kóstoló pohár, de egy öblös konyakos pohár is tökéletesen megfelel. Mindkét fajta öblös hassal és összeszűkülő szájjal rendelkezik, ami kedvez az illatok koncentrálásának. Vagyis a whisky illata a pohár szájánál intenzíven jelentkezik.

Hűtve szűrés:

Ha kis szennyeződés darabkák látszanak a whiskyben, az nem hiba! Feltehetően ilyenkor nem hűve szűrt ("non chill filtered") whiskyről van szó. Az eljárás lényege, hogy a whiskyt palackozás előtt nulla fok közelébe hűtik és finom szűrőn vezetik át. Ez eltávolítja a desztillálás és a hordóban való érlelés közben a whiskybe került egyes alkotórészeket és megelőzi, hogy víz vagy jég hozzáadása esetén az ital elhomályosodjon. Ez ugyanakkor az illat és íz-anyagok egy részét is eltávolítja. Ezért nem szeretjük! Hogy miért alkalmazza mégis sok gyártó? Mert sok vásárló tévesen a csillogó tisztaságot azonosítja a magas minőséggel. A gyártók pedig egyszerűbbnek tartják a tájékoztatás helyett kielégíteni a kevés ismerettel rendelkezők igényeit. Hogy ne kelljen magyarázkodni: "Az nem hiba, sőt…" Azért szerencsére egyre több gyártó ismeri fel, hogy a prémium italokat fogyasztók közül sokan rendelkeznek mélyebb ismeretekkel. Úgyhogy van elég nem hűtve szűrt single malt. És persze a "hűtöttek" is jók ám. Na de legyen benne inkább minden íz!

E150a:

Karamell. Akkor keletkezik, amikor a cukrot 170 °C-ra felhevítjük. A cukor elolvad, és lassan karamellizálódik. Minél tovább tart a folyamat, a karamell annál sötétebb színű lesz. Ipari méretekben általában keményítőből, vagy kukoricaszirupból állítják elő. A karamell a legszélesebb körben használt élelmiszer-színezék, és szinte minden mesterségesen előállított élelmiszerben megtalálható, például a sörökben, barna kenyérben, csokoládékban, süteményekben, brandykben, édességekben és sok whiskykben is. Miért? Az ok ugyanaz, mint a hűtve szűrés esetében: sokan nem rendelkeznek elég információval a whiskyről. Ezért sokan azt gondolják, csak akkor lehet jó minőségű egy whisky, ha intenzív borostyán színe van. Pedig ez nem igaz. Vannak olyan whiskyk, amelyeknek karamell hozzáadása nélkül is sötét a színük (pl. Highland Park), és olyanok is, amelyek világos árnyalatot kapnak a hordós érlelés során (pl. anCnoc), mégis a legmagasabb színvonalat képviselik. Azonban sok gyártó attól tart, hogy a tájékozatlan vásárlók a sötétebb színt választják, és ezért használnak e150a-t. Meg azért, hogy a termékük mindig azonos színű legyen. Hiszen normális esetben azonos lepárló esetében is lehetnek apró eltérések az egyes hordókból kikerülő azonos korú italok színében. A karamellt sem szeretem! Két okból. Az egyik inkább csak elvi: egy drága, sok évet érlelt prémium italban ne legyen már élelmiszeripari adalékanyag! A másik ok gyakorlati: igaz ugyan, hogy nagyon kis mennyiségben alkalmazzák színezésre a karamellt, de én nem hiszem, hogy nincs befolyással a whisky illatára és az ízére!